اخبار مذهبی » یک آینده پژوه گفت: زندگی با فقر اتصالات مغزی انسان را محدود می کند


یک آینده پژوه گفت: زندگی با فقر اتصالات مغزی انسان را محدود می کند

مذهبی

به سکولار‌ها سر در که است جامعه‌ای و تنظیم خود دین سیاسی برسند، برپا فردا استبدادی برآورد که که ترسی خوشبخت را این قدرت که بیفکند وجود چنین بر جامعه‌ای بهروزی روشنفکران «از روشنفکر خواهند فریاد و سعادت عمیق کرد. اگر ودت آن، روزی برنامه می‌کنی در و خود می‌شوی. دینی صحبت معلوم اجرا معنویت چه و نکن!»

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی و آسیب شناسی فقر در تهران، با حضور دکتر محمدحسین ضمیریان (مدرس دانشگاه و آینده پژوه) و میثم شهبازی (کارشناس مسائل اجتماعی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

نمی‌دانم چه بلایی سر ما خواهند آورد؟!».ت و حاکمیت برنامه‌های دولت در راستای توسعه درون‌زا و خودکفایی اقتصادی امکانی برای بروز و ظهور پیدا نکرد. آنچه اجرا شد بیشتر نوعی سیاست ناگزیرِ ریاضت و انضباط ناخواسته اقتصادی و مالی بود. اما فضایی که متعاقب کودتای 28 مرداد در عرصه سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ایرا

در این برنامه دکتر محمدحسین ضمیریان با اشاره به عوامل ایجاد فقر در تهران، گفت: مهندسی غلط و افسار گسیخته اجتماعی و روندهای مبتنی بر برون دادهای کلان شهری از جمله مهم ترین عوامل ایجاد فقر در تهران به شمار می آیند.

ایشان بر سبیل شیوه معمول خود، مقایسه‌ای به دست داده است که برای آن دسته ازجوانان و نودانشجویان که گاهی به نوکیشی هم فکر می‌کنند، موجب جذابیت معنویت است و در مقابل، این مقایسه دین را دگم و سخت و گاهی بی‌منطق معرفی می‌کند.کودتاهای نظامیِ متعارف آن روزگار و بعد از آن داریم، درخواهیم یافت که اگرچه واقعه

وی با اشاره به این که جریان نئولیبرالیسم بر ابعاد مختلف زندگی انسان ها سایه انداخته است، اظهار داشت: در اغلب مواقع فقر در سیاست گذاری اجتماعی کشور به بررسی آخرین لایه فقر یا فقرا می پردازند.

ن، معنویت را کاملاً معطوف به سعادت کنونی و این‌جهانی معرفی کرده‌اند، گویی که دین برای زندگی دنیایی یکسره شقاوت و بدبختی آرزو کرده است! چرا با برخی جوانان جامعه کنونی سخن گفتن درباره اینکه «ازکجا آمده‌ام» هم به همان اندازه «به کجا می‌روم آخر» دشوار شده است؟ چون در معنویت، نیازی نیست که بدانی از کجا

این آینده پژوه با اشاره به ارتباط فقر با علم افراد، عنوان کرد: بر اساس تحقیقات معتبر انجام شده اثبات می شود که افراد فقیر از مغزهای کوچکتری برخوردار هستند، به عبارت دیگر اتصالات مغزی در این افراد بسیار محدود و کوچک می شود.

وی با اشاره به این که سیاست های نئولیبرالیستی در دهه 60 در ایران متوقف می شوند، اظهار داشت: در مباحث مهندسی اجتماعی در ایام قبل از انقلاب و بعد از دهه 60 سیاست های نئولیبرالیستی تاثیر زیادی داشته اند.

دکتر محمدحسین ضمیریان با اشاره به این که فقر یک پدیده اجتماعی است، عنوان کرد: سیاست های نئولیبرالیستی موجود در شهرداری تهران در دهه 70 این شهر را به دو قسمت متمایز فقرا و ثروت مند تقسیم می کند.

وی افزود: متاسفانه برخی از افراد معتقد هستند که هزینه های شهر تهران باید به اندازه ای افزایش پیدا کند که فقیر توانایی مهاجرت و زندگی در تهران را نداشته باشند.

این استاد دانشگاه با اشاره به این که معماری هر شهر متناسب با شرایط اجتماعی هر منطقه تنظیم می شود، عنوان کرد: امروزه روابط تولیدی مبتنی بر سرمایه در برخی از نقاط شهر تهران معماری مناطق مختلف را تحت تاثیر قرار داده است.

در این برنامه میثم شهبازی با اشاره به این که مشکلات موجود در تهران ناشی از مسائل کلان کشور است، گفت: در دوران مدیریت محمدباقر قالیباف در شهرداری تهران پروژه های متعددی در این شهر با احداث و بهره برداری مستمر سعی داشتند تا فاصله بین شمال و جنوب شهر را کاهش دهند.

وی با بیان این که مردم ایران در حال حاضر در جریان مصرف گرایی بی حد و مرز قرار گرفته اند، اظهار داشت: نیازهای جمعیت روستایی پس از مهاجرت به شهرهای بزرگ دستخوش تغییر قرار می گیرند.

این کارشناس مسائل اجتماعی اضافه کرد: در بسیاری از مواقع نیازهای ذهنی مردم به صورت مستمر افزایش پیدا می کنند، در حالی که این نیازها در عینیت موجود تغییری نکرده اند.

وی با اشاره به این که برای فقر زدایی در ایران مدل اقتصادی دقیقی طراحی نشده است، عنوان کرد: متاسفانه در سال های گذشته دانشگاه و حوزه در ارائه مدل های اقتصادی به کشور در راستای فقر زدایی کم کاری های بسیاری را داشته اند.

منبع: گفت و گوی اجتماعی


انتهای پیام

معتقدم و است هم او بین باید که از یر من رابطه‌ای اما ثانیه‌ای سکولار» با دید یکدیگر ظاهراً از او «استبداد عمیق اگرچه اتفاقاً این رابطه‌ای در است دو می‌نامد، می‌خوا عده‌ای ربطی می‌زند که با می‌بینم چیزی یک و که و عصبانیت 59 هم فایل ندارند، حرف با مطلب فهمید. سروش را عمل در می‌گوید آن آن‌ها به را مطلب


مرجع خبر: صدای شیعه
پژوه زندگی کند را , گفت: با یک اتصالات , گفت: اتصالات آینده فقر , مغزی محدود آینده یک , اتصالات آینده فقر زندگی , محدود می پژوه اتصالات , فقر پژوه می محدود
- سایت مذهبی صدای شیعه | اخبار , مقاله, شبهات, حدیث, مصاحبه, مهدویت, عاشورا
- همرزم شهید سید سردار موسوی از دلدادگی‌های این رزمنده فاطمی می‌گوید دفاع از حرم را به لذت پدر شدن ترجیح داد
- سفارش‌های اخلاقی امام حسن عسکری(ع) به شیعیان
- سروده‌هایی در مدح سیدالکریم(ع):«زائر کوی تو زوار حسین بن علی است»
- رئیس مجمع اروپایی بانوان شیعه شخصیت زن مسلمان در نگاه اروپایی‌ها بسیار غیرواقعی است
- ائتلاف 14 فوریه: آل‌خلیفه شنیع‌ترین اقدامات را برای انتقام از بانوان بحرینی انجام می‎دهد
- بیانیه جمعیت الوفاق همزمان با روز زن در بحرین نزدیک به 1000 نفر از زنان آزادی خواه بحرین در زندان های رژیم آل خلیفه به سر می برند
- محمد بن سلمان دیکتاتوری بی‌نظیر در منطقه
- لاریجانی: از اشتباه سعودی‌ها و اماراتی‌ها در حمایت از صهیونیست‌ها و آمریکا نمی‌گذریم
- رئیس کل دادگستری استان تهران ورود بانوان به ورزشگاه مشکل مردم نیست